مدارک لازم برای پذیرش دانشگاه ها

در این صفحه اطلاعات کلی در مورد مدارک اولیه برای پذیرش در دانشگاه ها  آورده شده است.

CV

سی.وی خلاصه ای از سوابق تحصیلی شما از آخرین مقطع تحصیلی به قبل، به همراه گلچینی از فعالیت های کاری حرفه ای و مرتبط با تحصیلات، پروژه ها، تحقیقات و مقالات علمی به علاوه ی مجموعه ای از علایق و سلایق شماست که به خواننده درکی کلی از توانایی ها، تحصیلات و به طور سطحی شخصیت شما را می دهد.

  • CV باید حاوی اطلاعات دقیق، با صحت و قابل اثبات باشد.
  • CV نباید بیش از حد طولانی باشد. معمولا دو صفحه کافیست گرچه محدودیت یا سقف خاصی برای آن بیان نمیشود.
  • بهتر است CV از لحاظ ظاهری مرتب و به ترتیب اولویت بندی اطلاعات و بدون هرگونه غلط املایی باشد.
  • به طور کلی سرفصل های زیر را در CV گنجانده می شود:

o نام و اطلاعات تماس

o تحصیلات

o تجربه کاری آکادمیک (مقاله، تحقیق، تدریس و…)

o مقالات چاپ یا منتشر شده و کنفرانس های ارائه شده

بخش های اختیاری:

o افتخارات و جوایز

o حوزه مورد علاقه

o موسسات تحت نظارت یا فعالیت های سازمانی

o مهارت ها

o ارجاع

توصیه‌نامه (Recommendation Letter)

توصیه نامه، تاییدی است که یک یا چند نفر از اساتید دانشجو، آن را در جهت تایید صحت تحصیلی و اخلاقی دانشجو صادر میکنند که بعضا حاوی معرفی مختصری از دانشجو، ذکر پیشینه ای از فعالیت های علمی_عملی او و صحه گذاری بر روحیات و اخلاق اوست. به علاوه دارای اطلاعات تماس از استاد، در صورت نیاز می باشد.

هر دانشگاه یا استادی ممکن است به شیوه نگارش خود، توصیه نامه را بنویسد. فرمت معمول در نمونه های زیر نشان داده شده است.

LOGO AND NAME OF UNIVERSITY

DATE

To Whom It May Concern

 

I would like to recommend Ms. Claire Savage for admission into the University of Iowa’s Executive MBA Program. I have known Clare both personally and professionally for more than 4 years.

Claire has been our student since 2009 and has worked with us as ……

I have found her to be a very quick study, ambitious student and terrific team worker. And it is my belief these qualities would make her an outstanding student for your program. Conversely, your program will help provide Ms. Savage with the highest skills, experience and qualifications for increased responsibilities at Owl Farm. Feel free to contact me at any point should you have questions about this recommendation.

Kind Regards,

Dr. H. S. Thompson,

(Associate) professor, department of……

University of……..

Tel: ……..

Email: ………..

روپوزال تحقیقاتی (Research Proposal)

پروپوزال، معرفی کار پژوهشی است که در مقطع بعدی تحصیلی تان قصد انجام تحقیق در آن موضوع خاص را دارید و در واقع برنامه ای کلی و مختصر از اهداف تحقیق، دلایل اهمیت موضوع تحقیق، پیشینه ای از تحقیقات مشابه انجام شده در این موضوع خاص و موضوعات مشابه و مجموعه ای از رفرنس های استفاده شده جهت ارجاع در مطالعات گسترده آینده می باشد و اغلب در مقطع فوق لیسانس و خصوصا دکتری لازم است ارائه شود.

سبک نگارش آن به شیوه ی یک پایان نامه کوچک با تعداد صفحاتی بین 10 تا 20 صفحه است که لزوما حاوی اطلاعات لازم و ضروریست و نه حواشی و اضافیات. فرمت آن مانند بخش های یک پایان نامه کارشناسی ارشد است و دارای فهرست و کلیه فصل هاست اما به طور کوتاه و خلاصه.

انگیزه‌نامه (Statement of Purpose (SOP

انگیزه نامه همان برنامه ریزی تحصیل و بعد از تحصیل شماست که به دانشگاه یا استاد این امکان میدهد که میزان هدفمندی شما را بسنجد و انگیزه و هدف شما، میزان علاقه شما به رشته مربوط و مختصری از پیشینه تحصیلی یا شغلی مرتبط با رشته یا پروژه موردنظر شما را نشان دهد. انگیزه نامه فرمت خاصی ندارد بلکه به صورت یک متن یکپارچه در حد یک تا دو صفحه نوشته میشود که علاوه بر محتوا، تبحر فرد را در نوشتار هم نشان میدهد. همانطور که گفته شد محتوای SOP شامل بیان توانایی های فردی، حوزه های علاقه، سوابق تحصیلی و شغلی مرتبط با موضوع، اهداف و انگیزه های فعالیت در حوزه مورد نظر در آینده را شامل می شود که با نوشتاری حرفه ای چیده می شود.

نحوه ی نوشتن انگیزه نامه برای اخذ پذیرش از موسسات آموزش عالی

بیانیه شخصی (Personal statement) را به عنوان جزء مهمی از درخواست خود برای موسسه ی آموزش عالی در نظر بگیرید: هر چیزی مربوط به آن از نمرات GRE گرفته تا توصیه نامه ها- ضمیمه ی آن می شوند. بدون یک بیانیه ی شخصی قوی، به سادگی شانس رسیدن به مرحله ی بعدی پذیرش را از دست خواهید داد.

انگیزه نامه خود را با لحن مناسبی بنویسید.

داشتن لحن مناسب از اهمیت زیادی برخوردار است و ممکن است متوجه شوید که در کشورهای متفاوت و موسسات آموزش عالی مختلف، انتظاری که از میزان خودمانی بودن بیانیه ی شخصی می رود، متفاوت است. اما همیشه بهتر است از لحن منفی یا لحنی بسیار خودمانی و غیررسمی اجتناب کنیم.

همیشه بیان چیزهای بسیار زیاد و طولانی (به اشتراک گذاری بیش از حد اطلاعات) ممکن است وسوسه کننده باشد، اما به یاد داشته باشید که این یک موسسه ی آموزش عالی است. ماموران پذیرش انتظار دارند که شما شبیه یک فرد فرهیخته ی تحصیلکرده به نظر برسید. ریسک نکنید و در متن بیانیه ی خود شوخی نکنید، زیرا مامور پذیرش ممکن است شوخ طبعی شما را درک نکند. از گفتن داستان های شخصی اجتناب کنید و از نقل قول های مشهور آبکی بپرهیزید.کمیته ی پذیرش و ثبت نام توجهی نمی کنند که شما از سال فلان در حین بازی با پسرعمو یا دخترعموی خود علاقمند به مهندسی عمران شده اید.

مورین پذیرش باید انبوهی از اظهارنامه های شخصی را بخوانند و شما باید مطمئن شوید که اظهارنامه ی شما از بقیه تمایز دارد. بنابراین ننویسید که شما همیشه مشتاق رشته ی خود بوده اید بلکه برای هر یک از ادعاها و جملات خود مثالی مشخص ذکر کنید.

برنامه

هدف شما باید پر کردن یک طرف برگه ی A4 یا نوشتن 500 کلمه باشد اما در ابتدا راهنمای محتوا و استایل نگارشی دانشگاه خود  را چک کنید تا به جهت دچار مشکل نشوید. اظهارنامه ی شما باید متناسب با دوره و دانشگاهی که اپلای می کنید تطبیق داده شود و کاملا دقیق و مشخص باشد.برخی از دانشگاه درباره ی اینکه اظهارنامه ی آنها باید چه اطلاعاتی داشته باشد، به دانشجویان توصیه هایی ارائه می دهند اما شما برای یک نگارش خود باید حرفه و اهداف تحقیقاتی، تحصیلات فعلی و مجموعه مهارت های خود را خلاصه کنید و علاقه ی خود به دوره، دانشگاه و دپارتمان را توضیح دهید.

قبل از دست به قلم بردن، مطمئن شوید که متنی متشکل از  همه ی جزئیات شامل مقدمه، بدنه و نتیجه گیری را خلاصه کرده اید.

یکی از روش های درست کردن اظهارنامه:

در پاراگراف اول، اهداف و ایده ی پایان نامه ی خود را شرح دهید.

در پاراگراف های بعدی توضیح دهید که چگونه مدرک قبلی شما را برای پژوهش های آتی آماده کرده است و همچنین جزئیات هر دوره یا مدرکی که گذرانده اید را نیز شرح دهید.

با توضیح علت اینکه چرا فکر می کنید دانشگاه مورد بحث بهترین مکان برای پژوهش های شما خواهد بود و همچینن ذکر کردن هر یک از منابع، اساتید و تسهیلاتی که دوست دارید از آنها بهره مند شوید، نوشته ی خود را به پایان برسانید.

البته موارد ذکر شده برای همه ی اظهارنامه ها کاربرد ندارد و ممکن است نیاز باشد از ساختار متفاوتی که نتیجه ی بهتری برای شما داشته باشد، استفاده نمایید. نکته ی مشترک همه این است که می خواهید اظهارنامه ی شما از سایر اظهارنامه ها قابل تمایز باشد.

اصلاح چندین باره

به یاد داشته باشید: اظهارنامه ی شخصی شما باید کاملا بی نقص اشد مخصوصا در سطح دکترا یا اگر قصد اپلای برای یک بورسیه را داشته باشید. از دوستان، خانواده و اساتید خود بخواهید هر چقدر که مورد نیاز است آن را برای شما اصلاح کنند و مراقب کاما و اشتباهات نگارشی و دستوری نادرست نوشته باشند. همچنین بهتر است برای چند روز بیانیه خود را کنار بگذارید و برای اصلاح نهایی بعد از چند روز مجددا نگاهی به آن بیاندازید.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

قابل خواندن نیست؟ تغییر متن. captcha txt

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

فرم ارزیابی رایگان