معرفی انواع دانشگاه های کانادا

 In اخبار

دانشگاه چیست؟

دانشگاه یک موسسه آموزشی بزرگ است که تمامی مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری را پوشش می‌دهد. به طور معمول مقاطع آموزشی سطح کارشناسی دانشگاه‌ها به سطوح بالاتر یعنی ارشد و دکتری منتهی می‌شود. دانشگاه‌ها عموما دارای مدارس و دانشکده‌های جداگانه پزشکی و حقوق برای آن دسته از دانشجویانی هستند که قصد تحصیل در دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی را دارند.

 

برخی از دانشگاه‌ها این امکان را به دانشجویان می‌دهند تا تحت یک برنامه آموزشی خاص در زمان کمتری مدارک کارشناسی و ارشد خود را کسب کنند. عمدتا، دانشگاه‌ها به واسطه تعداد بسیار زیاد دانشجویان ثبت‌نامی، تنوع بیشتری از کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی را به نسبت کالج‌ها تجربه می‌کنند و از لحاظ اندازه نیز بسیار بزرگ‌تر هستند.

 

در برخی موارد توضیح تمایز این دو آنقدر که به نظر می‌آید ساده نیست، این بدین خاطر است که یک دانشگاه می‌تواند از چندین زیرمجموعه نظیر دانشکده یا به اصطلاح school  و یا کالج تشکیل شود.

برای مثال، کالج هاروارد کالج هنرهای آزاد مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد است، اما در عین حال دانشگاه هاروارد از ۱۰ مدرسه و کالج کارشناسی و تخصصی نظیر بیزینس اسکول هاروارد، مدرسه حقوق هاروارد، مدیکال اسکول هاروارد و غیره تشکیل شده است.

 

در موردی مشابه، دانشگاه پردو Purdue نیز از ۱۰ کالج و مدرسه از جمله کالج مهندسی و دانشکده دامپزشکی تشکیل شده است. این در حالی است که هر یک از کالج‌های زیر مجموعه دانشگاه مذکور، تحت نظارت دانشگاه مدارک کارشناسی و ارشد را صادر می‌کنند. در ادامه بد نیست به انواع دانشگاه‌ها در خارج نگاهی بیاندازیم.

دانشگاه دولتی و دانشگاه خصوصی

به طور معمول بخشی از بودجه دانشگاه‌های دولتی در خارج توسط استان، ایالت و یا دولت فدرال تامین می‌شود؛ هر یک از ایالت‌ها و استانها دارای حداقل یک دانشگاه دولتی است. این نوع از دانشگاه‌ها همانطور که از اسمشان بر می‌آید شهریه کمتری را برای دانشجویان بومی به نسبت دانشجویان بین‌المللی قائل هستند.

دانشجویان بومی بخاطر پرداخت مالیات استانی و ایالتی به نوعی از دانشگاه مذکور پشتیبانی و حمایت کرده‌اند و بدین خاطر مشمول پرداخت هزینه کمی به دانشگاه هستند، اما این موضوع برای دانشجویان خارجی صدق نمی‌کند.

در این بین، دانشگاه‌های خصوصی از دولت بودجه‌ای را دریافت نمی‌کنند و عمدتا بودجه این دانشگاه‌ها از جانب شهریه دانشجویان، موقوفات و کمک‌های خصوصی تامین می‌گردد. بر همین اساس شهریه این نوع از دانشگاه‌ها در اغلب موارد از دانشگاه‌های دولتی بیشتر است، اما در عین حال برخی از آنها با ارائه کمک هزینه و یا بورسیه تحصیلی به دانشجویان در پرداخت هزینه‌ها کمک می‌کنند.

دانشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی

در هر دانشگاهی، زمان دانشکده‌های زیرمجموعه صرف آموزش و تحقیق می‌شود. اما میزان و نسبت بین این دو وظیفه، چیزی است که در موسسات آموزشی و دانشگاه‌های تحقیقاتی متفاوت است.

 

بر همین اساس، دانشگاه‌هایی که بر پژوهش و تحقیقات تاکید دارند معمولا موسسات بزرگتری هستند ( برای مثال، دانشگاه دولتی آریزونا چیزی در حدود ۶۸هزار دانشجو دارد) و تنوع بسیار بالایی از دوره‌ها و رشته‌های آموزشی را در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.تمرکز بر مقوله تحقیقات بدین معنی است که بسیاری از دانشکده‌ها از تجهیزات مدرن و کتابخانه‌های عظیم در این امر برخوردار هستند و توسط تعداد زیادی از پرسنل و کارکنان متخصص دانشگاه اداره می‌شوند.

 

اگرچه، شما ممکن است که دسترسی زیادی به این افراد فوق متخصص نداشته باشید؛ در بسیاری از مواقع، کلاسهای کارشناسی توسط استادیارهای فارغ‌التحصیل به جای پروفسورها و استادها اداره می‌شوند و به طور معمول کلاسهای کارشناسی بسیار بزرگ بوده و به گونه‌ای است که صدها دانشجو در سالن‌های سخنرانی بزرگ گرد هم می‌آیند. به همین خاطر، در این وضعیت ایجاد تعاملی موثر با مدرسان دوره بسیار سخت خواهد بود.

دانشگاه‌های آموزشی به جای انجام تحقیقات، تمرکز ویژه‌‌ای بر مقوله انتقال علم دارند. اساتید دانشگاه به طور عمده با تمام ظرفیت ممکن تدریس می‌کنند (به طور معمول ۴کلاس در هر ترم) و متحمل فشار انتشار مطالب و تحقیقات هم‌چون مدرسان دانشگاه‌های تحقیقاتی نیستند.

در این‌گونه دانشگاه‌ها کماکان اساتید تحقیقات نیز انجام می‌دهند، اما فریضه اصلی آنها آموزش است. البته باید بگوییم که تجهیزات این دسته از دانشگاه‌ها در قیاس با دانشگاه‌های تحقیقاتی کمتر است، اما در عین حال فرصت بهره بردن و تعامل با اساتید برای دانشجویان بیشتر خواهد بود.

چگونه یک دانشگاه به این دسته‌بندی و رتبه نائل می‌شود؟

پیش از اینکه یک کالج بتواند به موقعیت یک دانشگاه دست پیدا کند، باید دارای شرایط زیر برای حداقل ۵سال باشد:

سازمان: این موسسه آموزشی باید دارای رشته‌های ارشد و رشته‌های کاردانی باشد، به گونه‌ای که این رشته‌ها از دوره‌های قابل ارائه کارشناسی و کل موسسه کاملا جدا و مجزا باشد. همچنین این بخش باید دارای پرسنلی باشد که مسئولیت اصلی آنها اجرا و اداره رشته‌های ارشد و تخصصی است.

 

رشته تحصیلی: این موسسه باید دارای رشته‌های کارشناسی با موضوعات مختلف که به دریافت مدرک کارشناسی منتهی می‌شود باشد و دارای حداقل ۳ رشته تحصیلی یا تخصصی در مقاطع ارشد و دکتری باشد.

 

منابع: این موسسه باید توانایی پشتیبانی مالی تمامی رشته‌های ارشد و تخصصی خود را داشته باشد و دارای امکانات و تجهیزات لازم برای سطح کار موردنیاز در هردو مقوله مذکور باشد.

 

اعتبارسنجی: این موسسه باید توسط ایالت و یا استان دارای مجوز قانونی باشد و به رسمیت شناخته شود.

تفاوت‌های کالج و دانشگاه در کشورهای مختلف

بنابر کشوری که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید، ممکن است تعریف کالج و دانشگاه کمی فرق داشته باشد. بر همین اساس، در کشور آمریکا کاربرد دو واژه کالج و دانشگاه تقریبا یکی بوده و هر دو به معنی موسسه آموزشی عالی هستند.

 

اما به طور کلی دانشگاه به معنی موسسه آموزشی بزرگی است که رشته‌های ارشد و دکتری را ارائه می‌دهد، این در حالی است که کالج یک موسسه آموزشی مجاز به صدور مدارک کارشناسی و کاردانی است.

در کانادا واژه کالج معمولا به موسسات کسب و کار، هنری، فنی و حرفه‌ای و علمی پایه سوم آموزشی گفته می‌شود. همچنین واژه University college کالج دانشگاهی نیز وجود دارد که همانند یک دانشگاه به عنوان یک موسسه آموزشی مستقل شناخته نمی‌شود.

انتخاب درست کدام است، کالج یا دانشگاه؟

با تمام این اوصاف هنوز هم برای بسیاری از دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور این سوال وجود دارد که دانشگاه بهتر است یا کالج؟

باید این اطمینان خاطر را به شما بدهیم که هر دوی این موسسات آموزشی از لحاظ تحصیلی برابر هستند. اما بنابر شرایط دانشجو و البته پیشنهادهای تحصیلی در دسترس، ممکن است انتخاب بین کالج و یا دانشگاه کمی سخت باشد.

این بدین خاطر است که ممکن است یک متقاضی به دلیل داشتن شرط سنی و گپ تحصیلی شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از یک کالج داشته باشد ولی فردی دیگر تنها بخاطر شهریه‌های مناسب‌تر و یا فضای کوچک‌تر و صمیمی‌تر، انتخاب کالج را ترجیح دهد.

اما در مقابل، ممکن است تنوع بالای رشته‌ها، تجهیزات فوق‌العاده آزمایشگاهی، اساتید برجسته و رنکینگ بالای یک دانشگاه، فرد متقاضی را ترغیب به دریافت پذیرش و ثبت‌نام در دانشگاه کند.

به طور کلی مراحل آماده‌سازی مدارک تحصیلی، دریافت پذیرش، انتخاب مقصد تحصیلی و هماهنگی با سیستم آموزشی کشورها خارجی نیازمند صبر و حوصله و اطلاعات بالاست، بر همین اساس پیشنهاد می‌کنیم تا پیش از اقدام برای ادامه تحصیل با کارشناسان مجرب شرکت مشاوران مهاجرت رابین نیک تماس گرفته و از مشاوره  تخصصی ما برخوردار شوید.

مسیر مستقیم مهاجرت قانونی به کانادا با تکمیل فرم ارزیابی رایگان شروع می شود.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

قابل خواندن نیست؟ تغییر متن. captcha txt

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

فرم ارزیابی رایگان