معرفی انواع کالج ها

 In اخبار

به عنوان یک دانشجوی متقاضی ادامه تحصیل در کانادا و یا خانواده‌ای که قصد دارند تا فرزند خود را برای ادامه تحصیلات به خارج از کشور  بفرستند، به احتمال زیاد با موضوع انتخاب کالج یا دانشگاه مناسب در کشورهای خارجی و این‌که کدامیک برای انتخاب مناسب است، مواجه خواهید شد. در این مطلب قصد داریم تا با ارائه ی اطلاعاتی در این خصوص، شما را یاری کنیم.

کالج چیست؟

کالج نسبت به دانشگاه موسسه‌ آموزشی کوچکتری است که به طور معمول سطوح و مدارک کارشناسی را ارائه می‌دهد. علاوه بر این کالج ها دارای تنوع رشته‌های آموزشی کمتری به نسبت دانشگاه است.

 

برخی از کالج‌ها نظیر کالج‌های دولتی community و junior ممکن است تنها مقاطع تحصیلی ۲ساله را ارائه دهند. اما اغلب کالج‌ها مدارک کارشناسی را ارائه می‌کنند و برخی دیگر مدارک کاردانی یا همان associate degrees می‌دهند.

هم‌چنین به غیر از یک موسسه آموزشی که دوره‌های ۲ساله یا چهارساله کاردانی و یا کارشناسی را ارائه می‌دهد، به یک موسسه آموزشی که دوره‌های آموزشی کوتاه ‌مدت مهارتهای خاص شغلی را ارائه می‌دهند نیز کالج گفته می‌شود.

 

در ادامه انواع مختلف کالج را معرفی کنیم.

کالج‌های دولتی   community

کالج‌های دولتی که در برخی مواقع کالج‌های جونیورjunior  نیز نامیده می‌شوند به طور معمول مدارک کاردانی و یا همان associate degrees  را ارائه می‌کنند و برخی از آن‌ها رشته‌های آموزشی دارای گواهی را نیز پوشش می‌دهند. رشته‌های آموزشی این کالج‌ها به طور معمول ۲سال زمان می‌برد. کالج‌های کامیونیتی از دانشگاه‌ها کوچک‌تر بوده و در عین حال تعامل و ارتباط بیشتری با دپارتمان تحصیلی را برای دانشجو به همراه دارند.

 

اغلب این کالج‌ها دارای سیستم پذیرش باز هستند، این بدین معنی است که هرکسی با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و یا گواهی GED می‌تواند در این‌گونه مراکز آموزشی ثبت‌نام کند.

بسیاری از دانشجوها دوره ۲ساله آموزشی خود را در یک کالج کامیونیتی می‌گذرانند و سپس برای تکمیل مقطع ۴ ساله کارشناسی به یک کالج و یا دانشگاه سنتی انتقال می‌یابند. موضوع هزینه در این میان نقش مهمی را بازی می‌کند.

 

به طور معمول کالج‌های Community بسیار ارزان‌تر از موسسات آموزشی برگزارکننده دوره‌های آموزشی ۴ساله هستند. بر طبق آمار سال تحصیلی ۲۰۱۸-۱۹ میانگین هزینه و شهریه یک کالج دولتی برگزارکننده دوره‌های ۲ساله ۳٫۶۶۰ دلار است که در قیاس با هزینه ۱۰٫۲۳۰ دلاری کالج‌های دولتی برگزارکننده دوره‌های آموزشی ۴ساله تفاوت فاحشی دارد.

کالج‌های هنرهای آزاد  Liberal arts

کالج‌های هنرهای آزاد موسسات آموزشی برگزارکننده دوره‌های ۴ساله هستند که اغلب مقاطع کارشناسی را ارائه می‌دهند. هم‌چنین به دلیل کم‌بودن دوره‌های آموزشی مقاطع ارشد در این‌گونه کالج‌ها، موضوع تحقیقات معمولا تمرکز اصلی این دست از کالج‌ها و مدارس نیست.

 

تمرکز کالج‌های لیبرال آرتز عمدتا بر مقوله‌های آموزش عمومی کاملا توسعه ‌یافته، اهمیت دادن به حل مشکل و مسئله، تفکر انتقادی و مهارت‌های ارتباطی است. از این رو کالج‌های هنرهای آزاد محدوده وسیعی از رشته‌ها را نظیر ادبیات، تاریخ، زبان، ریاضی، و علوم زندگی به متقاضیان ارائه می‌دهند.

 

این نوع از کالج‌ها نیز به طور معمول تنوع رشته کمتری به نسبت دانشگاه‌ها دارند و عموما رشته‌های تخصصی نظیر پزشکی و مهندسی را ارائه نمی‌دهند.

برخی از کالج‌های هنرهای آزاد موسساتی مستقل بوده و برخی دیگر وابسته به دانشگاه هستند. این نوع از کالج‌ها در اغلب موارد کوچک هستند با ظرفیت کمتر از ۲۵۰۰ دانشجو، کلاس‌ها به جای دستیاران آموزشی توسط اساتید تمام‌وقت اداره می‌شوند و در عین حال از نسبت بالای اساتید و نیروی دپارتمان تحصیلی به دانشجویان بهره می‌برند.

 

لازم به ذکر است که اغلب کالج‌های هنرهای آزاد خصوصی بوده و تعداد کمی از آن‌ها دولتی هستند. هم‌چنین درصد بالایی از فارغ‌التحصیلان این نوع از کالج‌ها برای ادامه تحصیل در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه‌ها اقدام می‌کنند.

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دانشگاه ها در مطالب بعدی با ما همراه باشید.

مسیر مستقیم شما برای مهاجرت قانونی به کانادا، با تکمیل فرم ارزیابی رایگان آغاز می شود.

نوشته های اخیر

یک نظر بدهید

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

قابل خواندن نیست؟ تغییر متن. captcha txt

نوشتن را شروع کنید و اینتر را بزنید

فرم ارزیابی رایگان